17.Uluslararası Kayısı Islahı ve Kültürü Sempozyumuna 100 Bilim İnsanı Katıldı

17.Uluslararası Kayısı Islahı ve Kültürü Sempozyumuna 100 Bilim İnsanı Katıldı

 

 

Malatya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde, 6 -10 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen '17.Uluslararası Kayısı Islahı ve Kültürü' konulu sempozyuma katılmak üzere 25 ülkeden gelen yaklaşık 100 bilim insanı ile düzenlenen yemekte bir araya geldi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, program da yaptığı konuşmasında, 25 ülkeden 100 bilim insanını Malatya'da ağırlamaktan büyük bir memnuniyet ve mutluluk duyduğunu belirterek, "Malatya insanlık tarihinin başladığı yer olarak tarif edilir. Malatya insanlık medeniyetinin başladığı yerin adıdır."dedi.

 Bu bilgilerin, UNESCO Dünya Kültürel Miras listesinin aday listesinde olan ve bu önümüzdeki günlerde de asıl listeye girecek olan Aslantepe kazılarındaki resmi ve kanıtlanmış bulgular olduğunun altını çizen Başkan Gürkan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kayısı dünyaca ünlü bir meyvemizdir. Malatya'nın insanlık medeniyetinin başladığı ve Türk- İslam tarihi açısından Anadolu’nun destan şehri Anayurt olarak tescil edilen yer. Burada çok değişik meyvelerin yanı sıra kayısı da dünyaca ünlü bir meyvemizdir. Sizler de bunun sempozyumu, bunun araştırması için Malatya'da bulunuyorsunuz. Temennim ve dileğim odur ki; buradaki çalıştay sonrasında ortaya çıkacak olan çalışma raporlarının sonuçları hem sizlerin akademik bilgisi anlamında, hem de bizlere bir ışık tutma, yol haritası ve yol pusulası oluşturmasında önemli bir katkı sağlayacaktır." 

  

Bu yazı toplam 493 defa okunmuştur