Alevi Kanaat Önderi Hasan Doğan’dan Ramazan Ayı Mesajı

Alevi Kanaat Önderi Hasan Doğan’dan Ramazan Ayı Mesajı

 

 

 

Doğan, mesajında, on bir ayın sultanı olan ramazan-ı şerif, insanlığı karanlıklardan çıkarıp aydınlığa kavuşturan kutsal kitap, Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğu, böylece insanlık için yeni bir dönemin başladığı mübarek bir ay olduğunu kaydetti.

-"RUH TEMİZLİĞİ YAPTIĞIMIZ BİR ZAMAN DİLİMİDİR"

Rahmet, mağfiret ve bereket mevsimi olan ramazan ayının dinimizce taşıdığı önemin yanı sıra, sosyal hayatımızda da en önemli yardımlaşma ve dayanışmanın yaşandığı dönem olduğunu vurgulayan Doğan, şunları ifade etti:

"Bu ay yoksulun, muhtacın durumunu anlamaya, varlığını bazen önemsemediğimiz değerlerin ne kadar önemli olduğunu ve bu kıymetlerden yoksun bulunan insanların durumunu daha da iyi kavramaya vesile olmaktadır. Allah’ın rahmet ve mağfiret kapılarını sonuna dek açtığı bu günleri anlam ve önemine uygun olarak yaşadığımız ve yaşattığımız sürece yapılan dua, ibadet ve iyilikler Allah katında makbul olacaktır. Allah’ın rızasına kavuşmak maksadı ile nefsani arzulardan kaçındığımız, nefsi terbiye ettiğimiz bu ay, manevi açıdan ruh temizliği yaptığımız bir zaman dilimidir. Oruç, ibadet ve sabır ayı ramazan da verilen iftarlarla, yapılan paylaşımlarla zengin fakir kaynaşarak gönüller huzurla dolmakta, birlik ve beraberliğimiz en güzel noktaya ulaşmaktadır. Manevi hayatımızın iyi yönde değiştiği ve geliştiği bu ayda kimsesizlere, fakirlere, yoksullara, komşulara yardımda bulunmak; onlara şefkat ve merhamet göstermek inancımızın gereğidir. On bir ayın sultanı ramazan ayının bu maneviyatı yüksek atmosferinin gelenek ve göreneklerimizi, fazilet ve hasletlerimizi koruyup daha güzel yaşama ve yaşatmaya vesile olacağına inanıyor, mübarek ramazan ayının şehrimize, ülkemize ve tüm İslam alemine hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”


Bu yazı toplam 713 defa okunmuştur