Polis ekiplerinden boğulmalara karşı broşürlü uyarı

Polis ekiplerinden boğulmalara karşı broşürlü uyarı

 

 

Adıyaman’ın Kahta İlçesinde son günlerde artan boğulma vakalarına karşı polis ekipleri, vatandaşları broşürlü uyarıda bulundu.

Kahta İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği tarafından son günlerde kent genelinde ve Kahta’da ilçesinde artış gözlenen boğulma vakalarına karşı vatandaşları uyardı.

Kahta Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği ekiplerince, boğulmalara karşı alınabilecek tedbirlerin anlatıldığı broşürde, “Tek başınıza yüzerken sürat motorlarına dikkat ediniz. Tekne kullanıyorsanız, cankurtaran yeleği giyin. Şaka niyetiyle de olsa, hiç kimseyi habersiz suya itmeyin. Su ile vücudunuz arasındaki ısı farkı çoğu zaman fenalaşmanıza ve paniğe kapılarak boğulmanıza sebep olabileceği için suya birden dalmayın. Yüzerken küçük çapta da olsa, fenalık hissettiğiniz zaman sudan çıkın. Sulama kanallarında, barajlarda ve göletlerde yüzmeyin. Boğulmak üzere olan ve çırpınan birini gördüğünüz zaman, bu konuda tecrübeniz yoksa kurtarmak için gitmeyin. Zira boğulmak üzere olan kazazede, can havliyle size tutunmaya çalışacak ve sizin de kendisi ile birlikte boğulmanıza sebep olabilecektir.

Ülkemizde her yıl yüzlerce kişi serinlemek için girdikleri deniz, gölet, akarsu ve su birikintilerinde boğularak hayatını kaybetmektedir. Özellikle yaz aylarında su kaynaklarının çok olduğu yerlerde sıklıkla boğulma vakaları yaşanmaktadır. Boğulma vakalarından daha çok genç nüfusumuz etkilenmektedir. Ülkemizin geleceğinin teminatı olan çocuk ve gençlerimizin hayatını korumak her şeyden önce insani bir görev ve sorumluluktur. Boğulma hadisesi yaşayan insanların çoğunluğu, yüzme biliyor olmasına karşın boğulmaktadırlar.

Ülkemizde çok sayıda ırmak, baraj, göl ve gölet vardır. Bu su kaynaklarının tuzluluk oranı sıfır veya sıfıra yakın olup suyun kaldırma kuvveti düşüktür. Ayrıca; baraj, göl ve göletlerin dibinin balçık olması, ırmakların da girdapları çok tehlike arz ederken yüzme bilinse dahi boğulma riskini arttıran unsurlardır. Pek çoğu yüzme bilen insanlar, dibini görmediği suya girerek, hem kendi hayatını kaybediyor, hem de geride kalanlara unutulmaz acı ve kederler yaşatıyor “ denildi.

Boğulmamak için uyulması gereken altın kuralların da anlatıldığı broşürde; “Tanımadığınız bir suda tek başına yüzmeyin. Zeminini bilmediğiniz bir suya tepe üstü atlamayın. İyi bir yüzücü olduğunuzu ispatlamaya çalışmayın. Tehlikeli numaralar yapmaktan ve uzaklara açılmaktan kaçının. Deniz yatağı ve deniz simidi gibi içi hava doldurulmuş plastik yüzücülere güvenmeyin, kendinizi denizin kucağına bırakmayın. Çünkü farkında olmadan rüzgar ve akıntı, plastik yatağı veya botu açığa sürükleyebilir” bilgileri paylaşıldı.

Polisler ekipleri tarafından dağıtılan broşürleri okuyan vatandaşlar ise, “Toplumun boğulma vakalarına karşı bilinçlenmesi adına yapılan örnek bir davranış. Emniyet personelimize duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür ediyoruz” diye konuştular.

 Bu yazı toplam 48 defa okunmuştur