Hayırseverlerden depremzedelere kurbanlık

Hayırseverlerden depremzedelere kurbanlık

 Hindistan ve Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde faaliyet gösteren Global Uplift Yardım Vakfı’na bağlı gönüllüler Monterey Cannery Row Rotary Klübü ve Nemrut Rotary Kulübü işbirliği ile depremzedelere yardım için Adıyaman’a geldi.

 

Adıyaman'da ki; konteyner kentlerde ve şehir merkezindeki afet çalışmalarına katılan gönüllüler daha sonra Adıyaman Merkeze Bağlı Yaylakonak Beldesinde hayvancılıkla geçimini sağlayan ve depremde yakınlarını kaybeden 33 aileye 132 adet keçi dağıttı. 
Depremde 105 kişinin hayatını kaybettiği beldede yaşayanlara keçi dağıtan Hintli, Amerikalı ve Türk gönüllüler daha sonra beldedeki çocuklara çeşitli hediyeler dağıtarak onlarla sohbet etmeyi de ihmal etmedi. 
Adıyaman'da bu kadar yıkık bina göreceklerini tahmin etmediğini belirten Amerikalı Yardımsever Eric Liittschwager.;”Gördüğüm her şey beni psikolojik olarak çok etkiledi. Adıyaman’ı gezdiğimizde bu köye gelme şansımız da oldu. Burada yaşayanların yakınlarını ve hayvanlarını kaybettiğini öğrendik. Hayvanlar onların geçim kaynağıydı. Bu insanlara keçi alma fikri böyle ortaya çıktı. Burada olmaktan ve bu yardımları yapmaktan çok mutluyum” dedi. 
Adıyaman’da hiç bu kadar hasarla karşılaşacağımı tahmin etmiyordum diyen Amerikalı Yardımsever Victor Sousa;”Şehirde arabayla gezerken gördüklerime inanamadım. Böylesine korkunç bir olay yaşamalarına rağmen buradaki insanlar güçlerini toparlamış. Birlik ve beraberliklerini korumuşlar. Hayatta ve ayakta kalmayı başarmışlar. Bizlere evlerini açıp misafir ettiler. Yaşadıkları yerlere bizleri davet ettiler ve çok mutlu oldum çok gurur duydum. İlk buraya geldiğimde gördüklerim beni çok üzmüştü. Bu köye bir kaç gün önce geldiğimizde her yeri gezdik, yıkılan evleri de gördük ve köyün yaşlı insanlarıyla konuştuk. Onlar köy halkının arıcılık, hayvancılık ve tütün işleriyle uğraştıklarını söylediler. Bizde böyle durumda onlara yavrularıyla birlikte keçi almanın yararlı olacağını düşündük. Bugün çok mutluyuz” dedi. 
Hintli Pankajkumar Rai ve Himmatlal Ladav ise Adıyaman’daki yıkımın çok büyük olmasından etkilendiklerini ve  Adıyaman halkının çok sıcak ve misafirperver olduğunu, depremde büyük acılar yaşanmalarına rağmen insanların kendilerine çok samimi davrandığını söyledi.
Tercüme yapmak için Amerika’dan Adıyaman’a gelen Monterey Cannery Row Rotary Klübünden İlge Karancak ise Adıyaman halkının acısını yüreğinde yaşadığını, depremin yakıcı etkisini yerinde gördüklerini ve çok üzüldüklerini söyledi. Ayrıca, Amerika’ya bir çok proje fikri ile dönecek olduğuna dikkat çekerek, bölgeye yardımların devam edeceğini belirtti.
Belde nüfusuna kayıtlı 105 kişinin depremde hayatını kaybettiğini belirten Yaylakonak Belediye Başkanı Abuzer Aydın, depremde 250 civarında evin yıkıldığını, 1500 civarında küçük, 200 civarında büyük baş hayvanın depremde telef olduğuna dikkat çekerek Amerika ve Hindistan’dan gelerek depremde yakınlarını kaybeden ailelere küçük baş hayvan dağıtan gönüllülere teşekkür etti. 
Ailelerinde çok fazla kayıplar yaşayan Yaylakonak Beldesi sakinleri,  halen unutamadıkları depremi anlatırken duygulanıp konuşmakta zorlanıyordu. Dağıtılan keçileri alan vatandaşlar ise yaşadıkları mutlulukları anlatarak yardım için Amerika’dan ve Hindistan’dan gelen hayırseverlere teşekkür etti. 
Vatandaşlar yardım için dağıtılan ve zaman zaman ellerinden kaçan keçileri çocuklarların da yardımı ile yakalamak için adeta seferber oldu.

 

 

 


Bu yazı toplam 56 defa okunmuştur
Fredrik Modin can move up on the Noblemen shielding No. A few collection together with Michal Handzus and also Wayne Simmonds.2021-Chicago-Blackhawks-Dylan-Strome-17-St-Patrick-s-Day-Green-Jersey-HAWKS-9192
Jeff Halpern in addition to Fredrik Modin,Youth Boy's CM Punk Blackhawks Red Home,Women's Girls Brian Campbell Blackhawks Red Home,chicago-blackhawks-3-keith-magnuson-authentic-red-ccm-jersey-throwback White Away,Youth Boy's Gustav Forsling Blackhawks Jersey Home Red,Women's Girls Glenn Hall Blackhawks Red Home,Youth Boy's Steve Larmer Blackhawks Red Home,Jason Dickinson Chicago Blackhawks Jersey New Season Home/Away Online Sale White Away,Youth Boy's Jeremy Roenick Blackhawks Red Home,chicago-blackhawks-32-michal-rozsival-premier-red-mitchell-and-ness-jersey-1960-61-throwback White Away,Women & Girls Alec Regula Jersey Blackhawks Home Red,Kids-Chicago-Blackhawks-7-Brent-Seabrook-Black-2020-21-Reverse-Retro-Alternate-Jersey Away White Third Authentic Adidas Jersey Third Authentic Adidas Jersey White Away,Women's Girls Keith Magnuson Blackhawks Red Home,Chicago-Blackhawks-24-Martin-Havlat-Black-Authentic-2019-Winter-Classic-Stitched-Jersey White Away,2021-Chicago-Blackhawks-Nikita-Zadorov-16-Special-Edition-Breakaway-Black-Jersey-HAWKS-9181 Third Premier Adidas Jersey Third Premier Adidas Jersey White Away Third Premier Adidas Jersey White Away,Riley Stillman Chicago Blackhawks Jersey New Season Home/Away Online Sale Third Authentic Adidas Jersey obtained by the Kings about Saturday in individual deals,Youth Boy's Bobby Orr Blackhawks Red Home,Chicago-Blackhawks-88-Patrick-Kane-NEW-Red-Fashion-Stitched-Jersey White Away,Women & Girls Brett Connolly Jersey Blackhawks Home Red,chicago-blackhawks-30-ed-belfour-authentic-red-ccm-jersey-throwback Away White Third Authentic Adidas Jersey can certainly make their house debuts tonight when the Nobleman sponsor the particular Montreal Canadiens on Food staples Heart,chicago-blackhawks-18-denis-savard-authentic-red-mitchell-and-ness-jersey-1960-61-throwback and also the brand-new people seem to be appropriate in essential functions.Youth Boy's Anton Forsberg Blackhawks Jersey Home Red,Youth Boy's Alec Regula Chicago Blackhawks home away third jersey White Away

Modin,Personalized Chicago Blackhawks Jersey Online Sale the actual fourth-line left mentoring within his Kings very first Thursday night,2021-Chicago-Blackhawks-Ian-Mitchell-51-Season-Reverse-Retro-Authentic-Special-Edition-Black-Jersey-HAWKS-9195 will probably progress towards the finally collection as a winger on the Kings’ shielding "stopper" series together with Michal Handzus as well as Wayne Simmonds.chicago-blackhawks-21-stan-mikita-premier-red-ccm-jersey-new-throwback

Halpern continue for you to center the 4th brand,Women's Girls Ryan Hartman Blackhawks Red Home,Women's Girls CM Punk Blackhawks Red Home,2021-Chicago-Blackhawks-MacKenzie-Entwistle-58-Reverse-Retro-Black-Jersey-HAWKS-9153 White Away,2021-Chicago-Blackhawks-Mike-Hardman-86-Heritage-Red-Jersey-HAWKS-9162 Third Premier Adidas Jersey White Away,Women & Girls Luc Snuggerud Jersey Blackhawks Home Red,Kids-Chicago-Blackhawks-31-Anton-Forsberg-Black-Authentic-2019-Winter-Classic-Stitched-Jersey Away White Third Premier Adidas Jersey together with Scott Parse during one wing,Kids-Chicago-Blackhawks-19-Jonthan-Toews-Premier-Black-New-Third-Jersey but in addition picks up Wealthy Clune for the line that should be scrappy along with gritty.Women's Girls Bobby Hull Blackhawks Red Home,Jordin Tootoo Chicago Blackhawks Jersey White/Red/Black Online Sale White Away,Marian Hossa Chicago Blackhawks Jersey White/Red/Black Online Sale Third Premier Adidas Jersey Halpern in addition to Modin will also be anticipated to play bigger special-teams functions.Dominik Kubalik Chicago Blackhawks Jersey New Season Home/Away Online Sale

Both people provide power to destroy penalties,chicago-blackhawks-35-tony-esposito-premier-red-mitchell-and-ness-jersey-1960-61-throwback and so are likely to observe elevated min's in that area going forward,Youth Boy's Graham Knott Blackhawks Red Home,chicago-blackhawks-35-tony-esposito-authentic-red-ccm-jersey-new-throwback White Away,Michal Kempny Blackhawks Jersey New Season Home/Away Online Sale Third Authentic Adidas Jersey although Leaders instructor Terry Murray stated this individual wouldn’testosterone levels merely restrict Halpern and also Modin to a penalty-killing position.Kids-2021-Chicago-Blackhawks-Alec-Regula-75-Home-Jersey-Red-HAWKS-9261

"Both of them carry to be able to play on specific groups,chicago-blackhawks-7-chris-chelios-authentic-red-ccm-jersey-throwback" Murray stated.chicago-blackhawks-19-jonathan-toews-authentic-red-ccm-jersey-throwback "I'm hoping that individuals can continue to force these individuals into individuals type of units.chicago-blackhawks-00-clark-griswold-premier-red-mitchell-and-ness-jersey-1960-61-throwback They know the way to practice it.Aidan Thompson Chicago Blackhawks Jersey New Season Home/Away Online Sale They will ease some of our prime men,chicago-blackhawks-7-chris-chelios-authentic-black-ccm-jersey-third-throwback you can keep them fresh even as proceed through.Youth Boy's Martin Havlat Blackhawks Red Home, White Away, Third Authentic Adidas Jersey It will be quite requiring along with stressful along with entertaining, consequently I am searching but not only intended for charge eliminating but will also for getting them in existence by incorporating power-play time period."

Halpern as well as Modin each experienced more than a single small of penalty-kill period Friday, and neither played out over a power-play system.

Murray explained however utilize Modin-Handzus-Simmonds collection as their leading preventive range. Handzus, the particular Kings’ prime protecting core, experienced formerly been in a new second-line role using wingers Alexander Frolov and also Jarret Stoll.

"It can be which examining mindset presently there for me, corresponding on most likely Plekanec, probably Gomez," Murray claimed in the Handzus series. "We'll observe how it's. They are quite responsible, big-bodied fellas that, if they participate in properly about the checking the main video game, should have possession of the puck. Using their size in addition to strength, I'm hoping they are able to get many stuff completed from the questionable region."

OLYMPIC PAIR
Murray mentioned the Kings cannot make improvements upon safety tonight, meaning that Drew Doughty as well as Connector Brown will continue together as the Kings' leading protective combine.

Doughty as well as Velupe supply the Leaders moobs with the ability to play more than 25 mins per game frequently then one that is the reliable risk to help foes due to players' capacity to move and take this puck.

"These are huge, solid avid gamers, fresh folks who will be likely to increase with each other and will handle huge mins in all of the important circumstances. I do think the particular matching is the appropriate thing to do. They appear to get a comprehension, right now, with the hormones, what they really want to do for every other. We shall simply just keep it going. It really is working."

BEAST Towards Distance?
The Nobleman have a very 13-3 history against Far eastern Discussion organizations this year. The Canadiens have begun their post-Olympic routine while travelling and also have divide, that has a triumph Mondy in excess of Boston plus a loss Thurs . in order to San Jose.

Montreal makes its way into the game with 10 put in place this Asian Meeting, with the exact same variety of items because eight-place Metro atlanta (66) nevertheless having played about three additional video games.

"There are numerous frustration by means of anyone at the moment, to become more things about the aboard,'' Murray said. "We know the Montreal Canadiens are likely to come in the following in addition to play a very extreme, determined sport, once we complete. We should instead do the ditto. Complementing each other's intensity in the 1st period of time will be important, consequently you're not getting captured unprepared. You'll be given the overall game sentimentally prepared the correct way, to complete the proper issues. As well as handle the particular puck properly.

"At any time which I've taught towards Jacques, it's really difficult to get through the center of the its polar environment. You need to be sure you happen to be undertaking what's right along with difficult selections, obtain it throughout the middle of the snow and you are clearly in a position to enjoy ones game. Just remember, be ready to execute.''